 |
|
Uspon na Musalu, najviši vrh Balkana |
|
20.-22.06.2025. Planinarska akcija 3 dana |
|
Božo Ničetić 062/500826
|
20.-22.06. Uspon na Musalu, najviši vrh Balkana
Opis akcije: MUSALA ili Mus Allah, što u prevodu znači „bliže Bogu“, je najviši vrh planine Rila u Bugarskoj i ujedno, najviši vrh Balkana (2925 mnv). Musala se nalalazi u Nacionalnom parku Rila, koji je jedan od najlepših nacionalnih parkova u ovom delu Evrope. Planina je stanište medveda, divljih svinja, riseva, vukova, jelena, sokolova i orlova. Planina Rila je bogata ledničkim jezerima, koja imaju duboku plavu boju. Jedno od njih je i Ledeno jezero, koje se nalazi blizu vrha Musale. U podnožju se nalazi jedan od najvećih skijaških centara u Bugarskoj, Borovec. Sa vrha se mogu videti i ostali veći vrhovi: Vitoša na severozapadu, Sredna Gora na severoistoku, Balkanske planine duž većeg dela severnog horizonta iza Vitoše i Sredne Gore, Rodopske planine jugoistočno, zatim Pirin na jugu, Osogovo i Ruj na zapadu i ostatak planine Rile.
Program akcije: Petak 20.06.2025 Polazak iz Beograda u 12.00 h ispred kancelarije PD Železničar Beograd. Okupljanje je, najkasnije 15 minuta pred polazak. Vozimo se put Bugarske, prema Samokovu u koji stižemo u večernjim satima. Smeštaj u sobe, odmor i noćenje. Subota 21.06.2025 Posle doručka krećemo za Borovec(1350 m.n.v). Priprema za uspon i gondolom stižemo do skijališta Jastrebac (2369 m.n.v). Na putu od Jastrebca ka vrhu Musala, prolazimo pored doma Musala(2380 m.n.v). Ukoliko dom bude u funkciji , moguća je kraća pauza za čaj/kafu. Zatim krećemo dalje prema vrhu Musala (2925 m.n.v). Deonica prema samom vrhu je najzahtevnija i obezbeđena je sajlom. Na samom vrhu se nalazi meteorološka stanica gde pravimo pauzu, zatim se spuštamo u Borovec istom rutom. Slobodno vreme za večeru i odmor. Očekivano vreme na stazi je 9 sati. Ukoliko pri povratku procenimo da ne stižemo na vreme za povratak gondolom, od doma Musala idemo stazom do Boroveca što produžava vreme na Nedelja 22.06.2025 U 9 h napuštamo smeštaj i krećemo prema Srbiji. Idemo prema Staroj planini do sela Rsovci gde obilazimo Pećinsku crkvu, podignutu u 13.veku. Jedinstvena je u svetu po tome što je u njoj Isus Hrist oslikan ćelav. Spram raspoloženja grupe moguće je organizovati ručak u nekom etno domaćinstvu ili restoranu. U akciji mogu učestvovati isključivo planinari koji su članovi osnovnih planinarskih organizacija učlanjenih u PSS. Takođe, potrebno je imati plaćenu članarinu za tekuću godinu i sa završenu osnovnu planinarsku obuku.
Vrsta akcije: Visokogorstvo
Zahtevnost akcije: T3 K3 B4 P2 Šta je ovo?
Oprema: Planinarski ranac, duboke planinarske cipele, višeslojna odeća, jakna za zaštitu od vetra, kabanica, kapa, rukavice, naočare za sunce, rezervni veš, planinarski štapovi, čeona lampa, presvlaka. Tehnička oprema: Šlem, prusik, karabineri(2). U vezi tehničke opreme, konsultovati se sa vodičem pre polaska na akciju. Tehnička opreme se može iznajmiti u društvu, za naše članove iznajmljivanje se ne naplaćuje
Kotizacija: 21.000 Kotizacija uključuje: Vođenje, poreze i doprinose, administrativni troškovi društva, prevoz i smeštaj. Pre uplate pozvati vodiča jer je broj mesta ograničen. Uplatom kotizacije ste rezervisali mesto. Kotizacija ne uključuje: Povratna karta za gondolu, ishrana, drugi individualni troškovi. Prijava i uplate do 06.06.2025. Svaki učesnik mora imati međunarodno putno osiguranje ili dodatno planinarsko osiguranje koje može da se uplati u matičnom planinarskom društvu. Zbog ograničenog broja mesta, pre uplate, kontaktirati vodiče i izvršiti rezervaciju mesta. Uplate se mogu izvršiti sredom na sastancima društva ili na Tekući račun za uplatu: 160 – 6000001663689 -20 PD“ Železničar 1948“ Beograd, svrha uplate - za Musalu
Mesto i vreme polaska: Novi Beograd bul. Mihaila Pupina 165 A u 15 h ispred kancelarije PD Železničar. Potrebno je doći 15 minuta ranije.
Napomena: Obavezno poneti dokumenta: Pasoš, članska karta PSS-a sa plaćenom članarinom za 2025 godinu, zdravstvena kartica. Prevoz: Kombi ili sopstvenim automobilima, zavisno od veličine grupe Ishrana: U sopstvenoj organizaciji. Na stazu poneti dovoljno vode i hrane za celodnevni boravak. Učestvovanje na akciji je na sopstvenu odgovornost. Vodiči zdržavaju pravo izmene programa u slučaju loših vremenskih uslova, kao i nepredviđenih okolnosti. Učesnici akcije su dužni da se pridržavaju odredaba „ Pravilnika o bezbednom izvođenju planinarskih aktivnosti“. U slučaju da imate neke zdravstvene probleme, koji vam mogu biti smetnja za sigurno i nesmetano izvođenje akcije, dužni ste o tome obavestiti vodiča. Za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja. U slučaju odustajanja od učestvovanja na akciji, iz bilo kog razloga, zbog već izvršenih rezervacija, uplaćeni novac se vraća samo ukoliko prijavljeni učesnik pronađe zamenu.
Vodič: Božo (Boban) Ničetić MB 903, vodič II kategorije, 062 500 826 Janica Mousa MB 904, vodič III kategorije, 065 355 5 728 Miloš Radulović MB 947,vodič II kategorije, 062 849 0787





|